Boscomac to twórca darmowych (donatioware) wtyczek działających w środowisku NI Reaktor. Boscomac oferuje zarówno syntezatory, jak i efekty. Ciekawe jest jego proste aczkolwiek niekonwencjonalne podejście do narzędzi audio. Każda z tych wtyczek, choć niezbyt skomplikowana ma w sobie coś, co sprawa dużą frajdę. W tej części skoncentruję się na efektach, bo one są dla mnie ciekawszą propozycją niż syntezatory.

UWAGA: Do działania wtyczek potrzebna jest PEŁNA wersja Native Instruments Reaktor 5. Nie są to wtyczki w popularnym formacie VST, czy AU; są to pliki .ens (ensemble), które działają wyłącznie w Reaktorze.

Obecnie Boscomac oferuje 15 efektów podzielonych w grupy pod kątem przeznaczenia: special, modulation, delay/reverb, dinamic/distortion. Każdy z efektów pobiera się osobno. Warto też wspomnieć o tym, że interfejs graficzny jest starannie wykonany, przez co używanie tych wtyczek jest bardzo przyjemne i nie sprawia trudności.

FREEZBEE Sound Freezer

screenshot
screenshot

Wtyczka Freezbee znajduje się w kategorii special i pozwala „zamrozić” fragment wpuszczanego sygnału i podtrzymanie go przez wybrany czas. Można też zamrożony fragment podwyższyć lub opuścić o oktawę. Filtr górnoprzepustowy pomoże nam oczyścić nieco sygnał a dry/wet dostosujemy siłę efektu. Efekt został zaprojektowany do współpracy z gitarą, lecz sprawdzi się na każdym monofonicznym sygnale audio.

screenshot
screenshot

THE REVERSER
Zasad jest prosta: odwrócić wpadający sygnał i puścić z odpowiednim opóźnieniem. Możemy ustawić czas kiedy odbicie do nas powraca, długość wybrzmiewania, rozłożenie dźwięku w panoramie oraz ilość efektu. Do tego możemy efekt też wzmocnić nasyceniem taśmy, obciąć za pomocą filtrów górno i dolnoprzepustowego oraz możemy poddać go modulacji. Dla mnie najciekawszym, choć może najbardziej oczywistym, jest wykorzystanie tego efektu na wokalu.

screenshot
screenshot

STELLAR Shimmer

Stellar to jest jazda dla wielbicieli długich, przestrzennych padów, efektów rozciągających się w kosmos. Ta wtyczka jest dla fanów muzyki filmowej, w szczególności fantazy, choć pewnie i w niektórych odmianach muzyki elektronicznej znajdzie zastosowanie. Wtyczka w jedenaście trybów przekształcania sygnału, a phazer i tremolo to tylko wisienka na torcie.

screenshot
screenshot

FORDIST Multiband Distortion

W zasadzie tytuł wtyczki i krótkie oględziny interfejsu tłumaczą nam już z czym mamy do czynienia. Nie jest to może najlepsza tego typu wtyczka dostępna, ale ciekawe można uzyskać efekty. Każdy zakres (prawie) ma te same ustawienia: siłę sygnału, przester i rozrzucenie w stereo. Na końcu możemy wymieszać sygnał czysty z brudnym.

screenshot
screenshot

MAGNITUDE Buss Processing

Magnitude jest przeznaczony na sumę, szczególnie na bębny. Mamy do wyboru trzy rodzaje przesterowania lampy, siłę jej przesterowania, szerokość sygnału i sustain. Wtyczka pomyślana jest jako uniwersalne narzędzie aby dać sumie bębnów odpowiedniego kopa. Nie najgorzej.

To nie wszystkie dostępne efekty, jest ich jeszcze trochę. Wymieniłem tylko te, których używam i które mnie inspirują. Paleta wtyczek wciąż się powiększa bowiem ostatnio został wypuszczony przester BIT TORSION, którego zadaniem jest po części przypadkowa destrukcja sygnału. Słabą stroną jest to, że trzeba mieć Reaktor 5, ale kto ma pewnie nie żałuje wydanych pieniędzy, bo poza ogromem możliwości trafiają się takie kąski jak od Boscomac.