Witaj! To zestawienie było pisane lata temu i prawdopodobnie nie odzwierciedla już oferowanych dzisiaj darmowych DAW.  Dziś warto zainteresować przede wszystkim:

 1. Cakewalk by Bandlab
 2. Tracktion T7
 3. Studio One Prime V4
 4. Pro Tools First
 5. Reaper 6 – nie jest bezpłatny, lecz wart przyjrzenia się.

///

Rozpoczynając przygodę z muzyką pierwszym zagadnienie, z którym trzeba się zmierzyć to wybór odpowiedniego DAW (Digital Audio Workstation) – stacji roboczej. Zanim zdecydujemy się na zakup oprogramowania warto przyjrzeć się co branża oferuje za darmo – być może spełni to nasze oczekiwania. Zestawienie to kierowane jest głównie do początkujących, bo zaawansowani użytkownicy mają zapewne swoje ulubione narzędzia pracy. Profesjonalne programy takie jak Steinberg Cubase, Pro Tools, Apple Logic, czy Ableton Live są dość kosztowne a przecież nie każdy może sobie pozwolić na zakup takiego oprogramowania. W zestawieniu zaprezentuję kilka wartych uwagi programów, które nie wymagają wkładu finansowego. Głównym kryterium doboru oprogramowania do tego zestawienia jest to, czy w takim programie może stworzyć i nagrać utwór muzyczny, bez konieczności instalowania dodatkowych programów, zatem ma być to pełny DAW.

Samplitude 11 Silver

Zestawienie zaczynamy od darmowej wersji profesjonalnego programu Magix Samplitude Pro. Nie jest to program tak znany, jak te, które wymieniłem we wstępie, lecz jest on równie dobry, jak nie lepszy. Wielu uważa, że Samplitude przewyższa jakością Cubase, Logica, czy Pro Toolsa a jego mała popularność wynika prawdopodobnie z tego, że nie jest on reklamowany tak szeroko jak konkurencja. Darmowa wersja Samplitude, czyli Samplitude Silver 11 jest w pełni wyposażonym środowiskiem do pracy obsługującym do 8 kanałów midi i audio. Ograniczenie to nie powinno przeszkadzać na początku naszej zabawy z muzyką, biorąc pod uwagę, że mamy do dyspozycji produkt dopracowany. Interfejs Samplitude Silver 11 jest czytelny i łatwo się w nim odnaleźć. Przycisk „Workspace” pozwoli na szybką zmianę widoku od tej dla początkujących do „Power User”, która odsłania bardzo dużą ilość funkcji programu. Choć na początku ilość funkcji może przytłaczać, to każdy kto miał do czynienia z tego typu oprogramowaniem, powinien się zorientować w nim bez problemu. Interfejs jest intuicyjny i dobrze zorganizowany. Samplitude Silver 11 działa na tym samym silniku audio, co jego profesjonalna wersja, zatem praca powinna być bezproblemowa. Bardzo ważną funkcją jest obsługa wtyczek VST, co umożliwi nam zainstalowanie dodatkowych brzmień i efektów, które poszerzą arsenał narzędzi. Niestety program dostępny jest tylko dla użytkowników Windows, zatem jeśli pracujesz na Mac OSX musisz wybrać inny soft.

Samplitude 11 Silver

Samplitude Rejestracja

Aby wersja Samplitude Silver 11 była w pełni funkcjonalna należy ją zarejestrować. Klikamy niebieski link „Register the program… „Po uruchomieniu programu ukazuje się link do aktywacji. Zostajemy przekserowani na stronę Samplitude, tworzymy nowe konto lub logujemy się, a na naszą skrzynkę pocztową otrzymamy numer seryjny. Wklejamy numer i gotowe. Możemy tworzyć.

Studio One 2 Free

Studio One jest doskonałym, profesjonalnym DAW rozwijanym przez firmę Presonus znaną między innymi z produkcji sprzętu audio. Studio One 2 Free jest odchudzoną, ale w pełni funkcjonalną wersją tego oprogramowania. Interfejs tego programu jest czytelny i łatwo się w nim odnaleźć. W przeciwieństwie do Samplitude nie jesteśmy ograniczeni jeśli chodzi o ilość ścieżek audio i midi. Nie ma też ograniczeń ilości efektów, które możemy podpiąć na ścieżki. Niestety nie jest tak pięknie. Ograniczeń ścieżek i efektów nie ma, ale za to darmowa wersja programu nie pozwala korzystać z dodatkowych instrumentów i efektów. Niestety nic więcej nie zainstalujemy i musimy bazować na tym co jest.  Jest to ograniczenie dotkliwe szczególnie dla tych , którzy chcieliby korzystać z instrumentów wirtualnych. W tej wersji mamy do dyspozycji tylko jeden instrument wirtualny: Presence, który zawiera ponad 100 brzmień. Do tego otrzymujemy też 9 efektów:

 • Beat Delay – Tempo-Synchronized Delay
 • Channel Strip – Dynamics Processing and Equalizer
 • Chorus – Mono/Stereo Chorus
 • Flanger – Stereo/Mono Flanger
 • MixVerb – Mono/Stereo Reverb
 • Phaser – Stereo/Mono Phaser
 • Red Light Distortion – Distortion Processor
 • Tuner – Instrument Tuner
 • Ampire XT – Amplifier-Modeling

Studio One 2 Free

Studio One 2 Free zapewne przypadnie do gustu tym, którzy chcą zgrywać własną muzykę, ponieważ oferowany zestaw ma w sobie wszystko, co potrzebne.  Ta wersja umożliwia 2 wyjścia i 2 wejścia audio jednocześnie. Multitrack Comping, czyli możliwość nagrywania cały czas tej samej frazy w jednym miejscu i późniejsze wybieranie najlepszego fragmentu jest bezcennym ułatwieniem przy nagrywaniu. Co więcej, Studio One 2 Free oferuje real-time audio timestretching, czyli fragment audio można zwolnić czy przyspieszyć a fragment dostosuje się do tempa utworu bez zmiany wysokości dźwięku.

MuLab Free

MuLab FreeOgromną zaletą program MuLab Free jest prostota jego obsługi. Początkujący użytkownicy szybko odnajdą się w tym środowisku.  W porównaniu do wyżej wymienionych, w MuLab nie ma skomplikowanych funkcji a wszystko można obsłużyć myszką i jej prawym przyciskiem, czasami przyda się też Ctrl. Niestety darmowa wersja tego programu szybko pokazuje swoje ograniczenia. Do dyspozycji mamy jedynie 4 ścieżki Audio/Midi a przekroczenie tej liczby ścieżek wprowadza nas wersję demo, która w regularnych odstępach czasu irytuje nas lekkim szumem. Mimo to warto sprawdzić ten program, ponieważ jest to ciekawe rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy chcą szybko i łatwo tworzyć muzykę elektroniczną.

Prostota MuLab jest jednak pozorna, bo program ma w sobie bardzo dużo możliwości. Pod pokrywą prostoty ukryte jest środowisko do tworzenia efektów i syntezatorów. W ten sposób ciekawscy i wytrwali mogą skonstruować własne brzmienia a efekty tej pracy mogą być zaskakująco dobre. Na obrazku rozłożony na części pierwsze „Dream Pad”. W pewnym sensie jest to funkcjonalność, którą spotkać można we flagowym instrumencie od Native Instruments: Reaktor.

Program obsługuje również wtyczki w formacie VST. Wersja darmowa jednak ograniczona jest do 8 wtyczek na sesję.

MuLab

Reaper

Niektórzy mogą powiedzieć, że jeśli szukamy dobrego i darmowego to najlepszy będzie Reaper. Wbrew obiegowej opinii Reaper firmy Cockos nie jest oprogramowaniem darmowym. Często jest on plecany na forach internetowych, w odpowiedzi na pytanie o darmowy DAW. Takie przekonanie wynika z przeszłości. Gdy aplikacja była w fazie rozwoju, była ona damrowa. Obecnie można kupić dwa rodzaje licencji w zależności, do jakich celów wykorzystujemy Reapera i ile na tym zarabiamy (jeśli w ogóle). W pełni komercyjna licencja to koszt 225 USD. Licencja ze zniżką do 60 USD przysługuje, jeśli

 • używasz programu indywidualnie,
 • używasz programu komercyjnie, lecz przychód nie przekracza sumy 20000 $.
 • jesteś nauczycielem, lub używasz dla celów organizacji non-profit

Prawdą jest jednak to, że wersja demo tego programu nie jest ograniczona czasowo ani funkcjonalnie.

Reaper