Valhalla DSP, znany głównie z wysoko cenionych wtyczek pogłosów ma w swojej ofercie bardzo użyteczny efekt delay. Już kilka miesięcy temu opuściłem środowisko Apple Logic Pro i tym samym pozbawiłem się prostych użytecznych pluginów delay (zyskałem coś więcej, ale o tym nie teraz). Na rynku jest wiele efektów tego typu, ale co zrobisz jeśli krótko jest z kasą a narzędzie potrzebne jest teraz?

ValhallaFreqEcho to darmowa wtyczka, prosta w użyciu i dająca bardzo satysfakcjonujące efekty. Jest to echo w stylu analogowym z wbudowanym przesuwaniem częstotliwości(?). Przesuwaniem częstotliwości? Pozostańmy przy tym określeniu. Nie jest to pitch shifter, zatem nie zmienia to wysokości dźwięku. Pomysł oparty jest na drogim, analogowym urządzeniu, które było modułem dostępnym na system modularny Mooga: Bode Frequency Shifter. Dźwięk, który można uzyskać za pomocą tego efektu zbliżony jest do tremolo czy ring modulatora. Dla zainteresowanych tematem, jest kopia na NI Reaktor dostępna tutaj: RS240 Frequency Shifter. Jest to ta pokręcona strona tej wtyczki, która przyda się przy eksperymentalnym podejściu do dźwięku i muzyki.

Echo/Delay. Aby uzyskać tradycyjny delay pozostawiamy pokrętło „shift” w spokoju. Obsługa tego delaya jes bardzo prosta. Pokrętło „mix” odpowiedzialne za ilość sygnału opóźnionego. Pokrętłem „delay” ustawiamy czas a jego maksymalna wartość (śladem urządzeń analogowych) to 1000ms. Delay możemy też zsynchronizować z naszym DAW, ale wtedy pozbawiamy się magiczności i wprowadzamy kwantyzację sygnału. Potem jest „feedback”, którym możemy zniszczyć sygnał tworząc rozciągnięte w czasie „zawieszenie” dźwięku, często wykorzystywane w muzyce elektronicznej. Co więcej rozkręcone pokrętło „feedback” wprowadza efekt w samo-oscylację nawet bez podanego sygnału. „Low cut” i „hi cut” tłumaczą się same i ułatwią nam umiejscowienie sygnału w miksie. ValhallaFreqEcho może działać na sygnałach mono i stereo.
To jest naprawdę dobra wtyczka dostępna tutaj: ValhallaFreqEcho