Sampler Steinberg Halion 5

Sampler Steinberg Halion 5

Steinberg wypuścił na rynek najnowszą wersję samplera HALion oznaczoną numerem 5. Steinberg postarał się aby w tej odsłonie nie zabrakło nowych funkcji i brzmień, które rzekomo mają wykraczać poza ramy standardowe samplingu i sound designu. Biorąc pod uwagę fakt, że większość rynku zagospodarowana jest przez Sammler Kontakt firmy Native instruments, Steinberg musi się postarać aby przekonać do HALiona użytkowników.

Z nowości mamy nowy silnik syntezy granularnej, który pozwoli nam na manipulowanie samplami i przekształcanie ich nie do poznania. Nowy jest też symulator brzmień organów z dziewięcioma suwakami do manipulowania brzmieniem. Dzisiejsze zapotrzebowanie na automatyczne cięcie sampli jest duże, dlatego HALion ma teraz funkcję „slice mode” opanowany przez dwa algorytmy. Dodatkowo każdy element może mieć nałożony własny filtr. Ciekawy jest też nowy FlexPhaser, w którym głośność i wysokość dźwięku można edytować w 32 krokach. Wewnątrz samplera znajdziemy także funkcje MIDI, umożliwiające nam załadowanie własnych melodii czy rytmów, które mogą być później wyzwalane za pomocą funkcji TriggerPad (coś dla grających na żywo). Nowych instrumentów w HALionie jest aż 8 i do wyboru mamy z pośród 1000 brzmień. W zakresie nowy efektów też nie jest najgorzej, bo nowych jest 9, m. in: Wah Wah, Auto Filter, Tape Saturator, Ring Modulator, czy Octaver.

HALion 5 wymaga komputera z Win7 lub 8, albo OSC z wersją od 10.7. Format wtyczek to VST3 i AU. Do zainstalowania potrzebny będzie 4GM RAM i 17GB miejsca na HD. Lista obsługiwanych bibliotek sampli jest bardzo długa, zatem nie ma co się martwić o kompatybilność z naszymi bibliotekami, m. in: AKAI, EMU, EXS24, GIGAStudio, KONTAKT, KURZWEIL, SOUNDFONT 2.

Sampler Steinberg HALion 5