Luftikus jest darmowym korektorem inspirowanym sprzętowym Maag Audio EQ4. Inspirowany to delikatnie mówiąc, bo to jego kopia. Tak samo jak w sprzętowym pierwowzorze, tak i w tej wersji VST i AU mamy te same częstotliwości manipulacji sygnałem: 10Hz, 40Hz, 160Hz, 640Hz (650Hz w oryginale), 2,5kHz, 5kHz, 10kHz, 20kHz i 40kHz. Wtyczka dodatkowo oferuje tryby: Mastering, Analog i Keep Gain.

Korektor ten jest doceniany dzięki rzadko spotykanej możliwości kształtowania częstotliwości na krańcach spektrum. Mowa tu o basach i o górce sygnału. Bas manipulujemy na subharmonicznych 10Hz i 40Hz, jak również 160Hz, natomiast „powietrze” w nagraniu wzbogacamy pokrętłem AIR, wybierając odpowiednio częstotliwość aż do 40 kHz. Korektor ten bardzo dobrze sprawdza się w rozjaśnianiu nagrań i tutaj najczęściej znajduje on u mnie zastosowanie.

Podbijanie sygnału może prowadzić do jego przesterowania, dlatego użyteczny jest tu przycisk „Keep gain” utrzymujący sygnał na właściwym poziomie. Przycisk „Analog” ma oferować „analogowe zachowanie się” wtyczki, lecz brak niestety informacji, jak to ma się odbywać, zatem tutaj musimy zaufać naszym uszom i używać wtyczki w trybie, który bardziej nam odpowiada. Funkcja „Mastering” powoduje, że sygnał korygujemy krokowo i ponoć w tym trybie „Analog” ma sprawować się lepiej. Sami oceńcie!

Wtyczka dostępna jest pod Windows i OSX:
Luftikus – lkjb

luftikus