Tyrell N6 to wyjątkowy, freewareowy syntezator opracowany przez U-he (Urs Heckmann), twórcę wszędzie docenianej Divy, czy Zebry. Historia powstania tego instrumentu jest dość niezwykła.

U-he TyrellN6
screenshot

W 2010 roku niemiecki on-lineowy magazyn Amazona.de przeprowadził wśród swoich czytelników sondę, która przyczyniła się do długiej dyskusji na forum. Celem sondy było zebranie pomysłów na sprzętowy syntezator. Hardware-owy syntezator oparty miał zostać o klasycznego Rolanda Juno 60 z dodatkiem kilku modułów, które nie podniosłyby zbytnio jego ceny. Niestety wyprodukowanie sprzętowego syntezatora zajmuje lata i projekt został porzucony. Jednak pozostały pomysły i tutaj wkroczył Urs (U-he) z propozycją stworzenia wirtualnego syntezatora. Po kilku miesiącach, w kwietniu 2011 roku syntezator był gotowy.

W kwietniu tego roku światło dzienne ujrzała już trzecia wersja tej wtyczki, która między innymi dostała wsparcie VST3 oraz nowy design graficzny zaprojektowany przez Ryo Ishido z Amazona.de. Poprzedni interfejs użytkownika był ok, natomiast ten jest pro. Czytelność to łatwość obsługi. Już po chwili swobodnie kreujemy brzmienia.

Konstrukcja tego syntezatora nie jest skomplikowana, i dobrze. Dwa oscylatory, jeden sub-oscylator, generator szumu, modulacja, sprzężenie zwrotne sygnału, 2 LFO, 2 obwiednie i mało skomplikowany matrix modulacji. Wszystko to zakończone jest chorusem.

screenshot
screenshot

Muszę przyznać, że syntezatory tego twórcy do mnie przemawiają i jeśli używam syntetycznych brzmień, to właśnie do jego plug-inów sięgam. Do tej pory przede wszystkim korzystałem z darmowej wersji Zebry i Triple Cheese. Przemawia do mnie to, że brzmią one doskonale, ale też oferują szerszą palet brzmień niż klasyczne konstrukcje. Syntezatory U-he sprawdzają się głównie tam, gdzie potrzebna jest oryginalność i nietypowość brzmienia. TyrellN6 w tym względzie oferuje może mniej zwariowane możliwości, ale i tak bije na głowę konkurencję. Wraz z wtyczką instalowany jest szeroki bank brzmień, która pozwolą zatopić się w instrument na długo.

TyrellN6 jest do pobrania z tej strony: Amazona TyrellN6 V3