Darmowe wtyczki VST AU

Darmowych wtyczek do programów DAW jest mnóstwo. Ich ilość czasami przytłacza i nie wiadomo, które z nich testować a co dopiero mówić o ich wykorzystaniu. Szczególnie początkujący mogą drapać się po głowie, który plug-in wybrać. Nie ma co ukrywać, w gąszczu darmowego softu trafiają się śmieci, ale trafiają się też wtyczki naprawdę godne polecenia. Najważniejsza jest użyteczność, bo darmowe wtyczki, często tylko zaśmiecają nam komputer, zamiast rzeczywiście ułatwiać nam kreowanie brzmień. W zestawieniu tym znajdziesz plug-iny, które uważam że są solidną bazą dla każdego muzyka, producenta, dja. Wtyczki, które tutaj prezentuję są w formacie zarówno na Windows, jak i OSX.

Camel Audio – Camel Crusher
Camel CrusherTa wtyczka ma kilka zalet, ale najważniejsze jest to, że brzmi ona masakrycznie dobrze. Tłusto! W końcu jest to okrojona wersja płatnej CamelPhat. Jest to głównie przester, choć nie sugerowałbym się tutaj jej nazwą, bo potrafi naprawdę wykreować więcej niż tylko tłuste brzmienie. Mamy tutaj dwa typy zniekształcenia: Tube i Mech. Pierwsze to nadanie lampowego charakteru, drugie zaś masakruje sygnał a użyte razem dają bardzo ciekawy, agresywny efekt. Ale to nie jest według mnie najważniejsza cecha tej wtyczki. Zazwyczaj sięgam po nią, gdy potrzebny jest filtr dolnoprzepustowy. Gdy połączymy go z automatyką sekwencera daje on nam proste, ale skuteczne narzędzie do wzbogacenia brzmień szczególnie syntetycznych. Filtr ten brzmi bardzo muzycznie. Camel Crucher dobrze sprawdza się znakomicie na basie i garach!
Camel Crusher

FXPansion – DCAM Free Comp
FXpansion-FreeCompNie często można spotkać darmowy kompresor do zakładania na sumę, dlatego programiści z FXPansion miło mnie tu zaskoczyli. Biorąc pod uwagę, że tego typu kompresory najczęściej kosztują sporo, to warto zainstalować i sprawdzić, czy D.CAM Free Comp spełni nasze wymagania. Według mnie kompresor ten sprawdza się znakomicie i dobrze klei dźwięk. Można też użyć go na pojedyncze ślady. W zasadzie jest to jeden z najlepszych darmowych kompresorów, których używałem.
FXPansion – DCAM Free Comp

Audio Damage Rough Rider

Audio Damage Rough Rider

Kolejny bardzo dobry kompresor. Tak samo, jak D.CAM FreComp i Rough Ridera można rzucić na sumę i będzie ugniatał sygnał bardzo ładnie. Jest to kompresor z ogromnym charakterem i przydaje się, gdy chcemy mocno dokopać. Warto mieć go u siebie.

Rough Rider

SPL Free Ranger EQ
SPL Free Ranger VST AUOdnośnie brzmienia, czy transparentności i skuteczności cyfrowej korekcji sygnału toczą się wojny na forach internetowych. Korektor jest podstawowym narzędziem obróbki sygnału, zatem nie nic dziwnego, że każdy program DAW ma niejeden w zestawie. Darmowego EQ są jednak albo mocno okrojone, albo korzystanie z nich jest mało intuicyjne. SPL Free Ranger EQ jest prostym korektorem, nieco okrojonym, ale bardzo przydatnym. Bez większego zagłębiania się w ustawienia możemy poddać korekcji newralgiczne częstotliwości sygnału. Do dyspozycji mamy częstotliwości: 16kHz, 1,8kHz, 150kHz i 40Hz. Najlepsze jest w nim to, że brzmi on bardzo muzycznie i w „analogowy” sposób obcina sygnał. Free Ranger to darmowa wersja znakomitego SPL Full Ranger EQ.

SPL Free Ranger EQ

Izotope Vinyl
Wtyczka ta wyda się śmieszna wszystkim beatmakerom, którzy na co dzień mają do czynienia z samplami. Pozwala ona bowiem zmienić nasz sygnał tak, aby brzmiał jak puszczony z płyty gramofonowej. Możemy nawet dostosować jak bardzo płyta, z której gramy jest z zjechana, zabrudzona i ile pojawi się artefaktów w postaci trzasków. Dla tych, którzy obeznani są z dźwiękiem płyty winylowej uzyskane efekty mogą wydać się sztuczne, lecz wtyczka ta naprawdę przydaje się gdy chcemy szybo zaszumieć nagranie. Jest to bardzo oryginalna wtyczka, z którą warto poeksperymentować.

Izotope Vinyl

Izotope Vinyl